Data dodania:  2020-05-07

Wygląd:

Małe, pokryte skórką owoce, na przekroju pestka otoczona mięsistym miąższem.

Kształt:

Eliptyczny, podłużny i zwężony na końcach.

Rozmiar:

Owoce ważą około 12-14 g.

Barwa:

Skórka złotożółta, pokryta białym nalotem, miąższ zielonożółty.

Konsystencja:

Owoc miękki, cienka skórka, miąższ łatwo odchodzący od pestki.

Smak:

Słodki, lekko winny posmak i aromat.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:

       Lipowa to miejscowość położona w południowej części województwa śląskiego, w okolicy Żywca. Warunki klimatyczne tego regionu sprzyjają uprawie sadów śliwkowych, szczególnie śliwki żniwki, charakterystycznej dla Pogórza Karpackiego. Śliwka żniwka, zwana popularnie żółtą jest to średniowczesna odmiana śliwy, często mylona z mirabelką. Śliwki dojrzewają od połowy sierpnia, a gdy dojrzeją opadają na ziemię.

       „Śliwki dojrzewały w czasie wakacji, najczęściej około żniw, zawsze zbieraliśmy je przed odpustem i zanosili do skupu, żeby mieć pieniądze na odpust, który w Lipowej wypada 24 sierpnia” (Wywiad przeprowadzony z mieszkanką gminy Lipowa). W gminie Lipowa żniwka popularna była już w okresie II wojny światowej. „Rodzice mówili, że śliwki były u nas już przed wojną” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcem gminy Lipowa). „Śliwek było wszędzie bardzo dużo, więc wszyscy je sprzedawali. W Słotwinie były 3 skupy i kilka ciężarówek dziennie odjeżdżało ze śliwkami. Ludzie się ustawiali w kolejce, żeby dostać skrzynki na te śliwki. Ceny nie były wysokie, ale dla każdego była możliwość zarobku. Śliwki zawożono do zakładów przetwórczych LAS w Żywcu i przerabiano na kompoty i powidła” (Wywiad przeprowadzony z mieszkanką Słotwiny). Zbiór i sprzedaż owoców mieszkańcy traktowali jako dodatkowe źródło dochodu, jednak dla niektórych było nawet szansą na budowę domu.

        Do dziś w gminie Lipowa podejmowane są różne działania mające na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat śliwki żniwki. Od 2012 r. organizowane jest „Święto Śliwki”, które ma na celu zachęcanie do odtwarzania tradycyjnych sadów oraz promocję przetworów wytwarzanych w tradycyjny sposób. Mieszkańcy Lipowej włączają się w promocję śliwki, która pozwoliła na wypromowanie miejscowości jako „Stolicy żółtej śliwki”.

Sprawdzone przepisy ze śliwką:

Obrane warzywa zetrzeć na tarce o grubych oczkach, cebule obrać, pokroić w półksiężyce. Królika podzielić na części, natrzeć tymiankiem, obłożyć jarzynami. Tak przygotowanego zawinąć w lnianą ściereczkę skropioną octem i zostawić na noc w lodówce. Śliwki (350 g) namoczyć w niewielkiej ilości przegotowanej wody. Z kawałków mięsa obrać warzywa, osuszyć, oprószyć mąką i obsmażyć na rozgrzanym smalcu, pod koniec posypując solą i pieprzem.
Gęś dokładnie umyć, osuszyć, odciąć szyję pozostawiając częściowo skórę, by łatwiej ją zamknąć do faszerowania. Czosnek przecisnąć przez praskę i wymieszać z solą i pieprzem. Natrzeć całą tuszkę w środku mieszaniną czosnku. Odstawić mięso na noc do lodówki.
Kroimy mięso na plastry i rozbijamy, dodajemy przyprawy, smarujemy musztardą , układamy zwinięte w boczku śliwki i ciasno zwijamy bawełnianą nicią, obsmażamy na patelni, przekładamy do piekarnika na blaszkę, podlewamy bulionem i dusimy. Z otrzymanego wywaru sporządzamy sos ze śliwkami, przecieramy go i zagęszczamy śmietanką.
Śliwki należy umyć, przekrawać na pół i wyciągnąć pestki, rzucać na patelnię na uprzednio zrobiony karmel z połowy racji cukru i karmelizować; zalać winem i dodać resztę cukru, dusić i czekać aż lekko zmiękną.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  221