Data dodania:  2014-02-25

Wygląd:

Blacha chleba w formie prostokąta. Na przekroju miąższ porowaty.

Kształt:

Bochen chleba w kształcie prostokąta. W przekroju kromki prostokątne.

Wielkość:

Bochenki chleba o masie ok. 7 kg.

Konsystencja:

Miąższ lekko elastyczny w dotyku.

Smak i zapach:

Smak lekko słodkawy. Zapach chleba gryczanego.

Barwa (zewnętrzna i na przekroju) :

Kolor ciemnobrązowy na zewnątrz, na przekroju nieco jaśniejszy.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:

        Gryka jest jedną z najcenniejszych roślin uprawnych ze względu na skład chemiczny i wartość odżywczą. Głównym celem uprawy jest produkcja nasion służących do wyrobu kaszy, która jest cennym produktem żywnościowym. Grykę uprawia się także jako surowiec do wyrobu leków, poza tym jest to roślina miododajna. Gryka została przyniesiona do Polski w okresie średniowiecza przez Mongołów i w większych ilościach uprawiana była w celach konsumpcyjnych.

        W okolicach Częstochowy znajdowały się liczne ośrodki kaszarskie, ale znaczną ilość ziarna przetwarzano w obrębie własnego gospodarstwa. W Żarkach już od dawna utrzymuje się tradycja pieczenia chleba z mąki gryczanej (tatarczanej). Tradycja wypieku tego pieczywa przekazywana była skrzętnie z pokolenia na pokolenie. Chleb sprzedawany był od zawsze na targach, odpustach i różnych imprezach im towarzyszących. Miejscowość Żarki słynie z jarmarków, organizację takich uroczystości nadał miastu król Zygmunt August w 1556 roku. Chleb tatarczuch stał się nieodłącznym elementem tradycji kulturowej tych terenów oraz ich swoistym symbolem. Chleb tatarczuch to ciemny, słodki chleb, wypiekany z mąki gryczanej, z użyciem mleka, wody oraz drożdży. Gdy zaczyn drożdżowy wyrośnie, ciasto przekłada się na grube blachy i piecze w piecu chlebowym przez około 2 godziny. Upieczony bochen chleba waży około 7 kg. Jego ciemna barwa i słodki smak są zasługą mąki gryczanej oraz proporcji dodawanych składników. Świeżość chleba utrzymuje się nawet do 7 dni. Najczęściej spożywany jest on z masłem, wędliną, ale może być używany jako deser do kawy zamiast ciasta.

Sprawdzone przepisy na chleb:

Do miski wlać wodę, dodać płatki i pokrojone na drobne kawałki drożdże. Delikatnie zamieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 2–3 dni, aż wytworzy się na powierzchni coś pomiędzy pianą a kożuchem.
Pokruszyć chleb, orzechy posiekać, wszystko uprażyć na pergaminie. Po ostudzeniu wymieszać z miodem. Serek wymieszać z cukrem pudrem i wanilią. Sporządzić karmel, dodać porzeczki, następnie nalewkę, odparować, zredukować, doprawić. Sporządzić piankę z soku z czarnej porzeczki i buraka. Sporządzić puder orzechowy. Udekorować kwiatami.
Gotować domową kurę z warzywami około 2 godzin. Następnie pokroić chleb w kostkę i przesmażyć na maśle. Osobno przesmażyć również seler i cebulę. Połączyć składniki z bulionem i dodać siekany lubczyk. Doprawić pieprzem i solą. Dusić około 10 minut. Żółtko oddzielone od białka ugotować w osolonej wodzie. Serwować w głębokim talerzu.

 

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1371