Data dodania:  2014-02-25

Wygląd:

Jednolita masa bez widocznych kropel wody.

Kształt:

W zależności od uformowania masła: osełka lub kostka w kształcie prostopadłościanu.

Wielkość:

Masa netto dla kostki – 200 g, dla osełki – 500 g, bloki – 20 kg.

Konsystencja:

Jednolita, zwarta, smarowna.

Smak i zapach:

Kwaskowaty, mleczny, lekki posmak pasteryzacji.

Barwa (zewnętrzna i na przekroju) :

Naturalna, lekko kremowa, jednolita w całej masie.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:

        Tradycje wytwarzania masła krzepickiego sięgają 1914 roku, kiedy to w Krzepicach powstała spółdzielnia mleczarska. Z mleka, które dostarczali rolnicy, mleczarnia (dawna nazwa maślarnia) odwirowywała śmietanę, a chude mleko rolnicy zabierali z powrotem. Z odwirowanej śmietany produkowano masło, które sprzedawano w Krzepicach i okolicznych wsiach oraz zawożono do sklepów PSS „Jedność” w Częstochowie. Masło krzepickie kupowali również inni kupcy z Częstochowy. Od 1914 roku aż do 1977 roku masło było produkowane w drewnianej masielnicy.

       W 1977 roku w Koziegłowach powstało Muzeum Mleczarstwa Ziemi Częstochowskiej, gdzie przeniesiono drewnianą masielnicę z Krzepic jako eksponat muzealny. Drewnianą masielnicę zastąpiła masielnica bębnowa, która do dnia dzisiejszego służy do produkcji masła. Zmiana masielnicy nie zmieniła jednak technologii produkcji masła, która od ponad 90 lat jest taka sama. Masło krzepickie od samego początku było znane i cenione w Częstochowie oraz w innych regionach kraju. Początkowo masło formowano w drewnianych, zdobionych foremkach. Foremki te obecnie znajdują się w Muzeum Mleczarstwa w Rzeszowie, a eksponowane były pierwotnie w Muzeum Mleczarstwa w Koziegłowach.

        W okresie międzywojennym masło krzepickie reklamowano w prasie lokalnej. Świadczą o tym m.in. anonsy w „Gońcu Częstochowskim” z 1938 roku. W tej samej lokalnej gazecie z 1925 roku znaleźć można reklamę sklepu, który polecał znane i cenione masło z mleczarni krzepickiej. Masło krzepickie z uwagi na swoją wysoką jakość oraz renomę już w 1932 roku było podrabiane przez nieuczciwych producentów. Dlatego w tym samym roku w gazecie „Goniec Częstochowski” zostało opublikowane ogłoszenie ostrzegające klientów o podróbkach pojawiających się na rynku. Obecnie masło krzepickie jest produkowane ze słodkiej śmietanki i charakteryzuje się doskonałą smarownością oraz wybornym smakiem. Znajdujący się w nim tłuszcz jest dobrze przyswajalny przez organizm człowieka.

Sprawdzone przepisy na potrawy na maśle:

Kaszę gryczaną zblendować na gruboziarnistą mąkę, którą należy przesypać do garnka i ustawić na źródle ciepła. Mąkę prażyć na małym ogniu do uzyskania odpowiedniego przepalenia. Zalać gorącą wodą i prażyć do uzyskania konsystencji na ciasto. Zawartość garnka przełożyć do miski by ostygło. Połączyć z mąką ziemniaczaną i żółtkami wyrobić na jednolitą masę.
Oczyszczone mięso z szynki rozcieramy na cienkie plastry, rozbijamy, solimy i nadziewamy gruszką; podsmażamy. Następnie podlewamy wodą i dusimy z dodatkiem goździków pod przykryciem do miękkości. Mięso przekładamy, a utworzony z niego sos zagęszczamy zasmażką i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Kroimy na grube ukośne plastry, podajemy z ziemniakami podsmażonymi na maśle.
Piersi zamarynować w przyprawach na całą noc. Gęś obsmażyć na patelni skórą do dołu i na małym ogniu wytapiać tłuszcz ok. 15 min., przewrócić pierś skórą do góry i smażyć jeszcze 2-3 min, następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec w piecu 8 minut w temperaturze 200 stopni.
Golonko z indyka marynujemy w przyprawach i warzywach. Zamarynowane gotujemy do miękkości. Po ugotowaniu, przekładamy je do piekarnika, podsypujemy warzywami i zapiekamy. Mąkę, wodę i jajko zarabiamy w misce tworząc jednolite ciasto. Porcjując ciasto łyżką wrzucamy je do wrzącej osolonej wody. Ugotowane kluski przekładamy na patelnię ze stopionym masłem, chwilę przesmażamy. Młodą marchew gotujemy w osolonym wrzątku.

 

 

Twoja ocena:
Ocena: 5.0 (Oddano 1 głosy)
Wyświetlenia:  175