Ostatki 2021. Co podać na Śledzika?

Autor:
Agnieszka ŚOT
Data publikacji:
26 Styczeń 2021
Odsłuchaj tekst

Od początku...

Ostatki to albo ostatni dzień karnawału, czyli wtorek (16 lutego) tzw. Śledzik, przed Środą Popielcową, albo cały tydzień od Tłustego Czwartku (11 lutego) do wtorku (16 lutego). Następny dzień, czyli Środa Popielcowa (17 lutego) to początek Wielkiego Postu i oczekiwanie na Wielkanoc.

W ostatki, jeszcze przed falą epidemii - dyskoteki, puby i restauracje organizowały najróżniejsze imprezy na pożegnanie karnawału. Jeśli sytuacja wroci do normy, dalej będziemy mogli uczestniczyć w nich przebrani w wybrane stroje karnawałowe. Jeśli nie, takie przyjęcie możemy zorganizować u siebie w domu. Wystarczy nam przecież niewiele składników, z których szybko przygotujemy coś pysznego.

To już naprawdę ostatni dzwonek na karnawałową zabawę i okazja do kulinarnych szaleństw. A jak żegnamy kuchnię karnawałową? Podajemy sprawdzone przepisy, którymi zaskoczymy swoich gości. Najlepiej przygotować proste dania, tak żeby nie zabrały nam za wiele czasu. Zadbajmy także o to, aby były kolorowe i ciekawe.

 

Pożegnanie mięsa

Trzy ostatnie dni karnawału zwane mięsopustem oznaczają, że w tym czasie żegnamy wszelkiego rodzaju dania mięsne. Warto je wtedy zaserwować podczas przyjęć ostatkowych. 

Z piersi wykroić 6 szt. plastrów. Delikatnie wyklupać przez folię. Przyprawić solą i pieprzem. Na każdy kawałek położyć stożek masła, posypać grubo koperkiem. Zwijać w stożki. Wystudzić i panierować: bułka, jajko, bułka. Piec na głębokim oleju.
Mięso pokroić na średniej wielkości kostki, boczek w plastry, ogórek, cebulę w plastry, paprykę w kostkę. Na przemian nabijać na szpilkę drewnianą. Wszystko smażymy na margarynie ok. 60 min. Przyprawić wszystko (curry, papryka słodka i ostra mielona, pieprzem, solą, maggi) pod koniec smażenia dodajemy ketchup rozcieńczony wodą. Ziemniaki młode ugotować do miękkości, następnie podsmażyć na maśle. Jarzynę ugotować na parze.
Karkówkę rozbić na cienkie kotlety i przyprawić. Pieczarki obrać, pokroić w plasterki. Na patelni rozgrzać masło i podsmażyć pieczarki. Ogórka pokroić na ćwiartki, a paprykę na paski. Na każdy kotlet nałożyć na całości pieczarki, następnie 2 ćwiartki ogórka i 2 paski papryki.
Na początku zrobić obróbkę wstępną wątróbki, następnie obsmażyć ją na maśle klarowanym, dołożyć czosnek, podlać czerwonym winem a następnie kremem balsamicznym i zredukować, krupniok pokroić na grube plastry (beczki);
Wątróbka po oproszeniu mąką pieczona jest na oliwie, aż do zrumienienia. Podawana z posiekaną cebulką i jabłkiem na rozgrzanej patelni z dodatkiem masła. Dodatek stanowią opieczone ziemniaki i ogórki kiszone.

 

Podaj śledzia

Ostatki kojarzone są z bardzo charakterystycznym daniem i przekąską w jednym, ze śledziami. Dlatego właśnie wtorek (16 lutego) nazywamy nawet śledzikiem. W tym dniu nadejście północy oznacza nadejście Wielkiego Postu. Niegdyś o tej porze kończyły się tańce i zabawy, a karnawałowe pyszności ustępowały miejsca postnym potrawom, w tym śledziom. Obenie nie czekamy już do północy, tylko przygotowujemy potrawy wcześniej i raczymy się nimi podczas samego przyjęcia. 

Tradycyjna spożywanie na Śląsku pod koniec XIX i w XX wieku było w dużym stopniu podporządkowana pewnym regułom. Etnografowie prowadzący badania nad pożywieniem ludności Śląska zwykli wyróżniać następujące posiłki: codzienne, postne, świąteczne, obrzędowe i okolicznościowe. Potrawa pod nazwą hekele należy do potraw codziennych i postnych.

Jak podawać śledzia?

Przepisów nie sposób zliczyć. Śledzie smakują dobrze na ostro, na słodko, w śmietanie, po tatarsku, w pomidorach, zalewe octowej i jeszcze w wielu innych odsłonach.

Śledzie umyć i moczyć 2 godziny w wodzie z dodatkiem 1 łyżki octu. Śledzie i ogórek drobno pokroić. Czosnek przecisnąć przez praskę, dodać do śledzi i dobrze wymieszać. Polać sosem.
Filety śledziowe (lub matijasy) wymoczyć i pokroić w paseczki. Ogórki kiszone i cebule pokroić w słupki, jajka ugotowane na twardo pokroić w kostkę.
Filety śledziowe marynować przez 10 min. w maślance, następnie odsączyć filety z nadmiaru maślanki na ręczniku papierowym. Obieraczką do warzyw ścinać po długości plastry z marchewki, ogórka zielonego, korzenia pietruszki. Czerwoną cebule obrać i przekrawać na połowę, oddzielić każdą warstwę cebuli. W garnku gotować 500ml wody, do której należy dolać 250 ml białego octu winnego. Dodać do zalewy cukier oraz resztę przypraw. Po zagotowaniu dodać warzywa i odstawić do wystygnięcia.
Przygotować sos; śmietanę łączyć z pozostałymi składnikami, doprawić do smaku. Filety podzielić na porcje, ułożyć na półmisku, zalać sosem. Brzegi półmiska obsypać szczypiorkiem, całość przybrać natką i ,,różyczkami” z rzodkiewek.
Matiasa wymoczyć w maślance i drobno pokrojonej cebuli. Ziemniaki ugotować (rozgotować), zblendować, zmieszać z czarnuszką. Rozsmarować cieniutko na pergaminie. Piec w temperaturze 100˚C. Do momentu wysuszenia. Szalotkę obrać. Pokroić , podsmażyć na maśle, dodać białe wino i odparować alkohol. Dodać musztardę, zamieszać. Przyprawić maślankę i pieprzem białym. Zmiksować. Śledzie podajemy z sosem musztardowym chipsem ziemniaczanym, polewamy oliwą.
Filety namoczyć na 1-1,5 godz. w zimnym mleku , odcedzić. Śledzie obłożyć plastrami jednej sparzonej cebuli, liśćmi laurowymi i zielem angielskim, skropić sokiem z cytryny, zielonym pieprzem w zalewie, zalać olejem. Marynować co najmniej 6 godz. Filety osuszyć z marynaty, pokroić w drobną kostkę, wymieszać z drobno posiekaną pozostałą cebulą i koperkiem. Doprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny oraz musztardą. Ułożyć na talerzach porcje tatara, przykryć je półcentymetrową warstwą śmietany i udekorować koperkiem oraz cytryną.
Wyświetlenia:  369