Karnawałowe przySmaki!

Autor:
Agnieszka ŚOT
Data publikacji:
28 Grudzień 2020
Odsłuchaj tekst

Karnawał to czas na przyjemości, kiedy z czystym sumieniem możemy, a nawet musimy, pozwalać sobie na kulinarne grzeszki - jeszcze przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. To jeden z najsmaczniejszych okresów w roku. Najważniejszy w nim jest oczywiście Tłusty Czwartek, a ten kto nie zje pysznych pączków albo faworków będzie miał pecha i tyle! 

kreple

Karnawał to wspaniała okazja do przygotowywania najlepszych przySmaków. W tym okresie królują pączki i faworki (chrusty), a także imprezowe przekąski, sałatki,  słodkie desery oraz pikantne, szybkie dania obiadowe. Karnawał to czas spotkań towarzyskich i imprez. Warto zaskoczyć naszych gości oryginalnym menu!

W trakcie karnawałowych zabaw i tańców, podane jedzenie najlepiej sprawdzi się w formie tzw. finger foodów lub koreczków. Takie przekąski cieszą oko kolorem, kształtem i różnorodnością. Najważniejsze, aby były proste i smaczne, niekoniecznie tylko warzywne dla ciągle odchudzających się pań. Menu powinno być różnorodne. Nie możemy też zapomnieć o sycących i bardziej treściwych daniach, szczególnie nad ranem, aby goście odzyskali energię. Poza tym, obowiązkiem każdego gospodarza jest dopilnowanie, aby goście nie degustowali napoi "na pusty żołądek". 

smaki

Przygotujcie przekąski, zaproście swoich gości i hucznie świętujcie początek nowego roku. 

Nie martwcie się jeśli jest tego za dużo - na pewno goście zjedzą wszystko!

Pamiętajcie, że to nie tylko pączki i faworki! Zobaczcie nasze sprawdzone karnawałowe przepisy!

Kawałki sera owinąć plastrami boczku i usmażyć na patelni lub zgrillować. Podawać z konfiturą.
Do miski wsypać mąkę, sól oraz dodać miękkie masło (można mu pomóc zmięknąć kładąc je na chwilę na kaloryfer). Wyrobić składniki tak by masło się delikatnie roztarło i połączyło z mąką i solą. W drugiej misce ubić jajka, żółtko oraz cukier na jasną puszystą masę.
Obrane i oczyszczone gruszki gotować na wolnym ogniu do miękkości w małej ilości wody. Powstały wywar połączyć z sokiem z brzoskwiń i białym winem, dodając żółtek utartych z cukrem tworząc tym samym sos zabajone.
Łopatkę wieprzową pokroić na kostkę 2x2 cm i podsmażyć na małej ilości oleju w garnku z przyprawami: czerwoną papryką, solą i pieprzem i odrobiną czosnku. Gdy mięso się zrumieni, dorzucić do garnka resztę składników: pieczarki, marchewkę, cebulę i zalać wodą.
Kapustę oczyszczamy i kroimy wraz z cebulą w bardzo drobną kostkę. Mielone mięso wyrabiamy z warzywami, kaszą, jajkami na jednolitą masę. Przyprawiamy. Formujemy gołąbki, obtaczamy w mące i obsmażamy na tłuszczu. Kostki rosołowe rozpuszczamy w 2 szklankach gorącej wody. Dodajemy przecier pomidorowy, keczup, dokładnie mieszamy i chwilę gotujemy. Gołąbki wkładamy do sosu i gotujemy ok. godzinę. Po ugotowaniu można jeszcze przyprawić śmietaną i podawać z grubym makaronem.
Pieczarki myjemy, wycinamy ogonki, osuszamy. Cebulę kroimy w kostkę, czosnek miażdżymy, bułki moczymy w mleku, odciskamy i dobrze rozcieramy. Wszystkie składniki wraz z mięsem, jajkami, pieprzem i solą wyrabiamy. Formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego, obtaczamy w mące i opiekamy na oleju, następnie wkładamy do pieczarek, wykładamy na blasze do zapiekania. Zapiekamy. Kulki można dodatkowo posypać serem. Zapiec.
Flaki oczyszczone i sparzone zalać małą ilością wody i gotować do miękkości. Odlać wodę. Zalać wywarem, dodać warzywa drobno starte, dodać liść laurowy, ziele angielskie, sól, gałkę muszkatołową. Z masła i mąki przyrządzić zasmażkę, dodać do flaków. Na koniec dodać majeranek oraz odrobinę pieprzu. Doprawić całość do smaku.
Pasztet z żurawiną: mięso gotujemy z warzywami, wątróbkę drobiową gotujemy w osobnym garnku. Po ugotowaniu przekręcamy przez maszynkę, doprawiamy. Pieczemy ok. 1 godz.
Dwie nogi wieprzowe i jedna golonka. Wszystko gotować na małym ogniu z dodatkiem jarzyn i przypraw. Gotować póki mięso nie będzie odchodzić od kości. Całość przecedzić. Mięso obrać od kości. Drobno pokroić. Można, wg uznania, na dno naczynia do zastygnięcia dołączyć plasterki jajka i drobno pokrojoną marchew i natkę pietruszki lub groszek konserwowy. Wszystko zalać wywarem. Odstawić w chłodne miejsce do stężenia. Galaretę można podawać z ogórkiem kiszonym i listkiem sałaty. Według smaku skraplamy octem lub sokiem z cytryny.
Białka ubić na sztywno, dodać cukier, wiórki kokosowe ciągle mieszając. Formować małe placki na formie wyłożonej papierem, piec w piekarniku na 180oC. Ananas, kiwi, banan, pokroić w paski, rodzynki sparzyć wodą i namoczyć spirytusem. Migdały sparzyć obrać ze skórki i pokroić w paseczki. Masło zmiksować lub utrzeć na masę, ubić jajka z cukrem. Ubite jajka wlać powoli do masła, cały czas mieszając, dodać likier kokosowy.
Filety namoczyć na 1-1,5 godz. w zimnym mleku , odcedzić. Śledzie obłożyć plastrami jednej sparzonej cebuli, liśćmi laurowymi i zielem angielskim, skropić sokiem z cytryny, zielonym pieprzem w zalewie, zalać olejem. Marynować co najmniej 6 godz. Filety osuszyć z marynaty, pokroić w drobną kostkę, wymieszać z drobno posiekaną pozostałą cebulą i koperkiem. Doprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny oraz musztardą. Ułożyć na talerzach porcje tatara, przykryć je półcentymetrową warstwą śmietany i udekorować koperkiem oraz cytryną.
Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą pianę do momentu, aż cukier będzie całkowicie roztarty. W międzyczasie rozpuścić w szklance wody 5 łyżek żelatyny w proszku i ostudzić. Ubić białka na sztywną pianę i połączyć z żółtkami, dalej ucierać. Na koniec do masy wlać ostudzoną żelatynę.
Zapiekane warzywa ze zdrowym i lekkostrawnym farszem: pomidory i ogórki kroimy na pół (ogórki wzdłuż), wybieramy miąższ; pomidory nadziewamy lekko przysmażonym ryżem z dodatkiem pieczarek oraz cebuli. Posypujemy startym serem. Zapiekamy przez około 15 minut.
Żółtka rozkłócić ze śmietaną i rozprowadzić mlekiem. Wsypać mąkę i mikserem wymieszać ciasto aby nie było grudek. W wysokim garnuszku rozgrzać olej. Łyżkę wazową zanurzyć w gorącym oleju, następnie gorącą włożyć do ciasta i natychmiast zanurzyć w oleju.
Ciasto drożdżowe robimy, by wyrosło odstawiamy Małe placuszki zrobimy, do środka farszu włożymy Bułkę z tego zrobimy, by wyrosła odstawiamy Białkiem lekko smarujemy, na złoty kolor pieczemy
Mięso ze skrzydełek obrać, zmielić razem z grzybami, dodać jajko, przyprawić do smaku.
Śliwki owinąć boczkiem i serem żółtym, spiąć wykałaczkami, zapiekać do rozpuszczenia sera.
Ser mocno rozetrzeć widelcem, dodać mąkę, jaja, śmietanę, cukier waniliowy, proszek do pieczenia i sodę. Zagnieść ciasto. Wyłożyć ciasto na posypaną mąką stolnicę i rozwałkować. Później należy wykrajać szklanką koła, a następnie kieliszkiem wykroić środki. Smażyć na głębokim tłuszczu. Przestudzone obsypać cukrem pudrem.
Ziemniaki gotujemy w łupinach, dodając do gotowania kminek. Boczek wędzony i cebulę kroimy w drobną kostkę i przesmażmy. Ugotowane ziemniaki, ogórki kiszone (bez skórki) kroimy w kostkę. Mieszamy i dodajemy przesmażony boczek z cebulą, doprawiamy do smaku przyprawami i siekaną zieloną pietruszką. Podajemy w miseczkach z ciasta.
Śledzie moczymy i dzielimy na 3 porcje: 1 - marynujemy z pieczarkami, cebulą, ogórkiem konserwowym, podajemy na pieczonym z miodem i anyżem buraku, dekorujemy pianą smakową,
Charakterystyczną potrawą przygotowywaną na Ostatki były krepliki, kreple (pączki). Była to dość droga potrawa, biorąc pod uwagę to, że rodziny śląskie były liczne i trzeba było usmażyć dużo kreplików, aby starczyło ich dla wszystkich. Dawniej, jak i obecnie, smażono krepliki z nadzieniem, ale także i bez nadzienia, zabierając łyżką umoczoną w oleju z garnka porcję wyrośniętego ciasta i wkładając ją na rozgrzany tłuszcz.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  91
Pogoda
Katowice